SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Vimmerby Idrottsförening
Fotboll
Frdinge-Brantestad SK B (9-m)
1 - 1
Vimmerby IF C
Frdinge-Brantestad SK B (9-m)1 - 1Vimmerby IF C

  INFORMATION
  REFERAT

Matchstart:mån 17 augusti, 18:45
Plats:Lundavallen
Tävling:
Matchnummer: 142303056
Samling:17:45
VIF Dam C nära seger i derbyt mot FBSK B
2020-08-17 22:16
Cajsa Wideen satte sitt första seniormål och kvitterade till 1-1 i derbyt
Underläge i pausen 1-0 på et slumpmål där ett motlägg hittade in i i VIF-målet. Lite fördel FBSK i 1a men i 2a äger VIF spelet och ytorna och hade definitivt mer målchanser än hemmalaget. Två i ribban och tre stolpen och 4-5 skott på mål och bollar på mållinjen, så VIF va nära seger. Kvitteringen efter bra spel av VIF blev unga Cajsa Wideen som satte kvitteringen med ett skott över hemmalagets målis, detta va Cajsas första seniormål, grattis!

VIF började bra och Kujtese träffade ribban efter 7-8 min, VIF starten bådade gott men ebbade ut och efter vattenpausen i mitten av 1a så var det FBSK som skapade lägen och Ellen fick göra några toppräddningar. strax före paus kom ledningsmålet som blev lite slumpartat eftersom det va ett sk motlägg som letar sig in i målet.


Inga hängande huvuden i VIF-lägret utan sammanbitet och fokus på att göra enklare val på mittplanen och hitta spelare som va rulle på kanten eller centralt. Precis så blev det också, VIF kom ut med nya energi och va mer engagerade och aktiva både med och utan boll. Detta gav effekt, Lollo o Kujtese återigen skott i virket, Emmy tre närskott som alla tog i stolpen. Efter ett kanonanfall iscensatt av Minea-Johanna-Lollo så sattes Sandra i pangläge och skottet va på väg in i bortre men skruven tog bollen precis på utsidan av stolpen.


Nu hade vi dagens bästa period och vi gjorde det mesta rätt, vann boll och tätade alltid föredömligt i defensiven. Vi var aktivare och mer engagerade och det gav sådan energi till laget så allt såg så mycket enklare ut.


Kvitteringen har vi redan nämnt, VIF gick för seger och satte allt kraft framåt, för bakåt var det bomstängt med Johanna o Minea i mittförsvaret där de tokdominerade. Men forceringen innebar inget mer VIF mål trots många försök men skotten gick antingen hårt rakt på hemmamålisen eller utanför/över, men vi försökte verkligen, för vi ville vinna och ville känna en go känsla över matchen som helhet.


Många va bra idag, Ellens räddningar i 1a har vi nämnt, inget att göra alls i 2a, Cajsa gör sin bästa match nånsin var säker i defensiven och uppspelen galanta. krönte dagen med ett mål, skoj som attan. Minea+Johanna har vi också nämnt. Julia Frejd gjorde ett kalasbra inhopp och va stabil och aktiv på sin högerback,  likaså Klara, Lollo klev upp på mitten och blev motorn i vårt spel, va också nära mål.


Laget:

Ellen

Cajsa-Johanna-Minea-Lollo

Amanda-Emmy-Molly G- Olivia

Kujtese-Agnes

avbytare

Sandra in 23

Issa in 23

Julia Frejd in 45

Klara in 30


Tack för idag, som helhet ändå bra match fast vi va nära 3 p,


Ledare Budo, Lacket, Lasse, Håkan, Agneta, Stina Linder



<< Tillbaka