All träning är ju viktig inte minst styrka, rörlighet, koordination och kondition men efter några veckor ute i skogen och i backar och på gator med löpningar kunde vi ikväll med stöd av de nya restriktionerna börja träna i bollhallen igen. Skönt , kul och inspirerande att få träna och spela med boll igen.
Det såg riktigt bra ut för att vara första gången på 2½ månad. Vi va 16 personer en bra siffra med tanke på att vi lät de träningsvillig 06orna bara köra med sitt lag från och med denna vecka så vi inte blir för många i hallen mht covid-restriktionerna.
Härlig attityd på alla vad det ikväll, sen ser man i löpningar vilka som kört sin egenträning under covid-pausen och vilka som hoppat över löpningen under samma period. Med det finns tid att komma ifatt , vi jobbar med hela fotbollens "näringscirkel" så vi får med alla moment under våra träningspass.
Följande träningstider gäller för vår grupp tills vidare.
Tisdagar kl 19-21 Bollhall
Torsdagar kl 20.30-22.00 först uppv+styrka+löp så löparskor sen bollhall kl 21
Söndagar kl 16-18 Bollhall
Extraträningar kommer planeras in framöver, bara vi får klart med vem som ska hålla i den, Spätta är huvudspåret
Nu kör vi på. men träna aldrig sjuka, umgås inte med nån när du är sjuk, ha egen vattenflaska till träning, tänk avstånd under din tid i skola, fritid, träning. Testa dig om du känner dig sjuk. Handsprit är bra, så nu håller vi i och håller ut så kan vi träna och spela fotboll än mer framöver.
Ledarna
Budo, Peder, Mattias o Urban.