Nationella mästerskapen , inofficiella SM i Para-fotboll, spelades i Jönköping 6-7 juni
Totalt deltog 38 lag som ska jämföras med när VIF arrangerade SM 2012 och 2018 då det var drygt 50 lag som deltog i sju olika divisioner mht till graden av fotbollsförmåga och funktionsvariation.
Vi spelade på Rosenlunds IP som hade 7 fina planer till förfogande, de var alla som golfgreener. Vi hade själva lag i två olika divisioner, div 5 och div 6. För vårt lag som var i division 6 var det en utmaning då vi vanligtvis spelar 5m5 på klart mindre spelyta men den klassen blev inställd pga få anmälningar så vi anmälde oss istället till 7mt div 6 för att få spela matcher mot nya lag vi annars inte möter
Dag 1
Båda lagen spelade tre matcher vardera och det märktes att vi inte va vana vid speltiden 2x20 och att motståndet på SM nivå är svårare än vid våra vanliga sammandragningar i Småland. Vi åkte till SM med totalt 16 spelare plus 3 inlånade spelare från Eksjö som annars inte hade haft nånstans att spela. En bra kombo för båda föreningarna.
Vi var hungriga från start trots tidig avfärd från Vimmerby kl 06.20. Båda lagen tutade på med högsta fart och energi och det blev stora segrar mot bra motstånd 7-0 Vetlanda div 5 och 7-0 Linköping/Gotte div 6 . Sen tog vi lunchrast med pasta och både gängen blev slöa och sega , kanske sk paltkoma in föll sig för båda lagen tappade momentum och fick inte igång spelet som vi vanligtvis har i varje match och det blev vi straffade på så där kom det två förluster 1-2 mot Sätra och 2-5 mot Stala från Orust. Därefter fick vi lite tid för återhämtning och taktiksnack men framförallt peptalk så vi alla på humör igen. Budo-Emil-Isabelle fick alla att ge allt igen och coachade med kortare byten för att hålla uppe tempot och simsalabim så funkade allt igen. Div 6-gänget mötte i och för sig ett vasst Husqvarna FF men vann ända andra halvlek med 4-3 men totalt blev 4-9 men det var nog dagens vassaste spel, där kortade vi även ner planen för att vi skulle få igång allt spel då vi inte är så vana med 7m7. Div 5 laget fick full utdelning kanske var det Eksjö-bullarna som fart på ben och huvud för nu fick rutinerade Unite People FC från Varberg se sig utspelade ordentligt trots att de hade 1-1 en kort period, slutade 8-2
Vi rundade av dagen med dusch, hamburgare och invigning plus landskamp i para-fotboll mellan Sverige-Danmark, var trevligt värre i solgasset på IK Tords hemmaplan på Rosenlunds IP. Några i gänget han även med HV 71-dagen i Husqvarna Garden Arena där HV71 mötte Rögle BK. Därefter till stugbyn för fika och några som kvällsbadade i Lovsjön utanför Barnarp.
nu ska vi sova ut innan frukost när reveljer går kl 07.50 imorgon bitti.